Ošetření vnějšího poranění pejsků
Právě rány patří k dalším nejčastějším úrazům pejsků, kdy vnějším působením dochází k porušení kůže nebo podkožní tkáně. Rány rozlišujeme podle vzniku na řezné, tržné, střelné, bodné nebo rány způsobené kousnutím či ránu vzniklé působením chemikálií. Podkožní tkáň je protkaná nervovými vlákny a cévami. Proto při porušení podkožní tkáně rány krvácející a jsou bolestivé.
Řezná rána je způsobena ostrým předmětem jako je například nůž nebo střepiny skla. Tržné rány si pejsek způsobí zachycením o vyčnívající háky různé hranaté výběžky atp. Střelná rána je způsobena projektilem a bodná pak drátem, jehlou, třískou nebo také nožem.
Čerstvé rány jsou krvácivé takže první pomoc spočívá hlavně v zástavě krvácení. Z žil teče krev tmavá nepřerušovaně a bez tepů. Červeně zbarvená krev teče z tepen a stříká proudem podle tepu. V každém případě je nutné zachovat čistotu, ruce si umyjeme v teplé vodě nebo použijeme latexové rukavice z lékárničky. Krvácení z malých ran, lehké a plošné krvácení se zastaví samo a vyplaví z rány nečistoty nebo choroboplodné zárodky. Vzniklou sraženinu z rány neodstraňujte. Silnější krvácení pak musíme zastavit tampónem, obinadlem nebo tlakovým obvazem, který vystačí na rány mírnějšího charakteru a můžeme je ovázat. Z chomáče vaty vytvoříme krytí tak, že vatu obvážeme gázou. Krytí pak vtlačíme do rány a upevníme obinadlem. Pro zástavu krvácení na končetinách použijeme pružné obinadlo (škrtidlo). Široký pruh látky dvakrát omotáme kolem končetiny nad ranou a nezavazujeme na uzel. Na druhou vrstvu položíme kus klacíku nebo propisku, kterou převážeme dvěma volnými konci látky. Otáčením škrtidlo opatrně utáhneme tak, až se krvácení zastaví. Škrtidlo nesmíme nechávat na končetině déle než 1 až 2 hodiny, nezapomínejte jej jednou za pět nebo deset minut povolit. Nikdy nesmíte použít škrtidlo na poranění těla, krku nebo hlavy! Používáme ho pouze k převozu zvířete k veterináři. V případě silného krvácení na místech, která lze vázat obtížně, použijeme tampón.
Po zastavení krvácení ošetříme povrchové ranky a odřeniny desinfekcí ( jodová tinktura, Septonex ve spreji). Rány, které jsou znečištěné hlínou nebo jiným prachem ošetřujeme nejprve 3% roztokem peroxidu vodíku, pokud nemáme tak používejme alespoň čistou vodu. Po očištění a ošetření ránu zajistíme krycím obvazem, aby nedošlo ke znečištění. Nezapomínejte, že u vážnějších poranění je nutné ošetření veterinárního lékaře.
Zdroj:http://psi-noviny.svetpejsku.cz/