První pomoc: Otravy u pejsků I.
Mezi nejčastější způsoby otravy u pejsků patří pozření zkažených zbytků potravin nebo potrava úmyslně otrávena, pozření jedovatých návnad pro hlodavce, předávkování léčivem, pozření jedovaté rostliny nebo kousnutí zmije (v našich podmínkách).
Každý jed vyvolává jiné příznaky poškození organismu. Příznaky otravy se projevují zakrátko po pozření. Mezi hlavní řadíme zvracení nebo průjem, kterými se snaží organismus sám nežádoucích látek zbavit. Příznaky otravy probíhají ve dvou fázích. Bezprostředně po příjmu jedu dochází k fázi první. Druhá fáze nastane po vstřebání jedu do krve a zanesení se do tkání a orgánů. Léčba už většinou není úspěšná.
Hlavními příznaky otrav je zvracení, průjem, nechutenství, skleslost a malátnost psa, u některých jedů pejsci nadměrně sliní mají rozšířené nebo naopak zúžené zornice a dochází ke snížení tělesné teploty. U jedů na bázi warfarinu pozorujeme příznaky vnitřního krvácení jako jsou bledé sliznice, skleslost a malátnost, srdeční slabost a krvácení z přirozených tělních otvorů a do podkoží.
Pokud máte podezření z otravy musíte u psa co nejdříve vyvolat zvracení. Zvracením dojde k vyprázdnění obsahu žaludku. Abychom dosáhli zvracení je dobré použít silný roztok kuchyňské soli. Ve vodě rozpustíme jednu polévkovou lžíci soli (na jednoho psa). Po tom, co pejskovi vyprázdníme žaludek mu podáme projímadlo (klíčkový olej, rybí tuk, parafínový olej) a poté podáváme 2 až 5 tablet živočišného uhlí. Celkem za den kolem 25 až 30 tablet na psa. Uhlí podáváme ve formě navlhčeného prášku nebo v tabletách, které můžeme také navlhčit nebo úplně rozpustit ve vodě. Nakonec musíme zajistit odborné vyšetření veterinárním lékařem. Veterináři bychom také neměli zapomenout zajistit část podezřelého krmiva k chemickému vyšetření.
Zdroj: http://psi-noviny.svetpejsku.cz/